Noderīgi padomi

Kas jāzina ikvienam kontaktlēcu lietotājam!

Ar vislielāko nopietnību aicinām ikvienu topošo vai jau esošo kontaktlēcu lietotāju ieskatīties praktiskajos padomos, ko ir sagatavojusi Manaslecas.lv vadošā optometriste.


Atcerēsimies, ka acis mums katram ir tikai divas, tādēļ pirms sākt lietot lēcas, ir jāiepazīstas ar vairākiem būtiskiem padomiem!


atbild

Sarmīte Gžibovska

Optometriste

1. Vai kontaktlēcas ir jātīra katru dienu?

Jāatceras, ka pirms kontaktlēcu ielikšanas un izņemšanas ir jānomazgā rokas, nosusinot dvielī, kas nepūkojas. Būtiski ir notīrīt nosēdumus no kontaktlēcām vakaros pēc kontaktlēcu izņemšanas no acīm. Lai arī kontaktlēcu kopšanas šķīdumi ir uzlaboti ar aktīvajām vielām, kas tīra un dezinficē kontaktlēcas, tomēr vislabāk nosēdumus no lēcām var notīrīt mehāniski, bet maigi paberzējot tās plaukstā ar apļveida kustībām. 
Rūpīga kontaktlēcu tīrīšana un dezinfekcija samazina infekcijas iespējamības risku. Ja uz kontaktlēcām atrodas dažādi nogulsnējumi, tad pasliktināsies redzamība un gaisa caurlaidība lēcā. Tieši šī iemesla dēļ ir ļoti būtiski ievērot kontaktlēcu lietošanas noteikumus, un lietot Tava acu ārsta vai optometrista ieteiktos kontaktlēcu kopšanas šķīdumus!

2. Vai ir jālieto mitrinošie acu pilieni?
Mitrinošie acu pilieni rada lielāku komfortu kontaktlēcu lietošanas laikā, it īpaši, ja strādājat telpās ar kondicionētu gaisu, un ilgstoši strādājot ar datoru. Acu ārsti vai optometristi iesaka lietot acu mitrinošos pilienus tiem kontaktlēcu lietotājiem, kuriem ir novērots "sausās acs" sindroms.
3. Vai pirms lieto mitrinošos pilienus, no acs ir jaizņem lēca?
Mitrinošos pilienus var pilināt arī tad, ja acīs ir kontaktlēcas. Dariet tā, kā Jums ir ērtāk!
4. Cik bieži nepieciešams veikt redzes pārbaudi?

Pusgads ir tas laiks, kurā kontaktlēcu nēsāšana var izraisīt izmaiņas acs priekšējās daļās. Tas nozīmē, ka optometrists var laicīgi novērtēt acu stāvokli, kā arī dot norādījumus turpmākam kontaktlēcu nēsāšanas režīmam. Par veselību, tajā skaitā acu veselību, jārūpējas regulāri. Tāpat kā atrodam laiku frizierim, manikīram vai citai skaistuma procedūrai, laiks jāatvēl arī regulārām redzes pārbaudēm. Tāpēc, ja lieto kontaktlēcas, ieteicams uz redzes pārbaudi doties vismaz reizi pus gadā.

5. No cik gadu vecuma bērni var sākt lietot kontaktlēcas?

Nav tāda noteikta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, pats svarīgākais noteikums – vai viņš pats tās spēs ielikt un izņemt. Ja bērns vai pusaudzis lieto kontaktlēcas, liela uzmanība jāpievērš lēcu kopšanai un ikdienas higiēnai, vecāki var iesaistīties un palīdzēt, ja nepieciešams.
Prakse rāda, ka vidējais vecums, kad bērni sāk lietot kontaktlēcas, ir no 13 gadu vecuma. Kontaktlēcas joprojām tiek uzskatītas par labāko redzes korekcijas veidu pusaudžiem un tiem, kas nodarbojas ar sportu vai ir aktīva dzīvesveida piekritēji. 
Pirms bērnam izvēlēties kontaktlēcas, iesakām konsultēties ar acu ārstu vai optometristu, kurš veiks acu un redzes pārbaudi, izvērtējot, vai acīm nav kādas saslimšanas. Pēc tam optometrists ieteiks, ko labāk izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas un to, kādas lēcas būtu vispiemērotākās.

6. Vai ar kontaktlēcām drīkst gulēt?
Jā, drīkst! Ar nosacījumu, ka tās ir arī tam domātas. Mūsdienās ir pieejamas pagarinātas lietošanas kontaktlēcas, ar kurām var arī gulēt, taču pirms to lietošanas obligāti jākonsultējas ar acu ārstu vai optometristu. Naktī acis elpo mazāk un, ja tās nosedz ne tikai plakstiņš, bet arī kontaktlēca, tad skābekļa piegāde acij samazinās vēl vairāk un var rasties iekaisums.
7. Kādas ir būtiskākās lēcu priekšrocības, ja salīdzina tās ar brillēm?

Kontaktlēcām ir ļoti daudz priekšrocību salīdzinājumā ar brillēm, bet tas nenozīmē, ka, lietojot kontaktlēcas, no brillēm vajag atteikties – acīm arī ir jāatpūšas. Pareizi piemeklētas kontaktlēcas rada daudz labāku attēlu uz tīklenes. Attēls acī veidojas nesamazināts un ir kvalitatīvāks nekā, skatoties caur brillēm - redzes lauks kļūst plašāks. Ar kontaktlēcām var arī panākt, ka acis mazāk nogurst un tādējādi palielinās darba spējas.

Un vēl – kontaktlēcas atšķirībā no brillēm neaizsvīst, nespiež degunu un nevar nokrist, tāpēc īpaši sportisti un aktīvā dzīvesveida piekritēji spēs novērtēt kontaktlēcu priekšrocības.

8. Kādos gadījumos nedrīkst lietot kontaktlēcas?

Par kontaktlēcām labāk aizmirstiet, ja ir akūtas plakstiņu, acs gļotādas vai redzes slimības, kā arī hronisku acs priekšējo daļu slimību gadījumā (piemēram, alerģija, herpes infekcija, nekompensēts augsts acu iekšējais spiediens). Tāpat kontaktlēcas nedrīkst lietot ļoti izteikta sausās acs sindroma gadījumā, ja ir pasttāvīgas pārmaiņas acs priekšējās daļās.

9. Vai kontaktlēcas aizsargā no UV starojuma?
Lielu daļu gan cieto, gan mīksto kontaktlēcu materiālu rūpnieciski apstrādā, lai tas absorbētu ultravioleto starojumu. Mīkstās kontaktlēcas aizsargā acis no UV labāk nekā cietās, jo sedz lielāku acs laukumu. Tomēr ar kontaktlēcām netiek pasargāta visa acu gļotāda un plakstiņi. Tāpēc kontaktlēcu nēsātājiem papildus iesaka lietot saulesbrilles.
10. Vai atļauts lietot dekoratīvo kosmētiku, ja nēsā lēcas?

Protams, bet kosmētiku ieteicams uzklāt pēc kontaktlēcu ielikšanas, savukārt notīrīt pirms izņemšanas. Kosmētika uz ūdens bāzes mazāk negatīvi ietekmē acis salīdzinājumā ar produktiem, kas satur eļļas.  Arī Manaslecas.lv piedāvā īpašu acu kosmētiku kontaktlēcu lietotājiem. Izmēģini!

11. Vai kontaktlēca var izkrist no acs?

Tas ir atkarīgs no kontaktlēcas izmēra - diametra. Ja kontaktlēcas ir pareizi izvēlētas un atbilst acīm, tad tā notikt nevajadzētu. Un tas ir vēl viens iemesls, kādēļ, pirms sākt lietot kontaktlēcas, ir nepieciešams apmeklēt acu ārstu vai optometristu. Vienmēr jāatceras, ka kontaktlēcas pirms peldēšanās vai dušas vajadzētu izņemt, jo ūdens tās var izskalot ārā.
Kontaktlēcas var izkrist arī, ja aktīvi berzē acis, kā arī lielāks risks pastāv, ja acs sprauga ir lielāka nekā cilvēkiem, kam ir šauras actiņas.

12. Vai drīkst nomainīt viena ražotāja kontaktlēcas pret citām?
Ja vēlies nomainīt viena ražotāja kontaktlēcas pret cita ražotāja lēcām, tad Tev noteikti ir nepieciešams apmeklēt acu ārstu vai optemetristu, kurš pateiks, vai izraudzītās kontaktlēcas ir piemērotas Tavas acs īpašībām.
13. Ko nozīmē kontaktlēcu parametri BC, Dk/L, Dk/t un DIA?

Tie redzami uz lēcu paciņām, un tādus apzīmējumus var manīt arī Manaslecas.lv e-veikala aprakstos.
BC (ang.val. - Base Curve) ir kontaktlēcas bāzes rādiuss. Tas norāda uz to, cik liekta ir kontaktlēcas iekšējā virsma. Ja kontaktlēcas bāzes rādiuss būs pārāk mazs, kontaktlēca var būt par ciešu un traucēt asaru cirkulācijai. Parāk liels kontaktlēcas liekums var radīt neskaidru redzi, kontaktlēca ir vaļīga un nestāv stabili uz acs.
Dk/L jeb Dk/t – konkrētās lēcas raksturlielums, kas nosaka gāzu (tai skaitā skābekļa) caurlaidību. Ja šī vērtība ir lielāka, tad gāzu apmaiņa notiek labāk un kontaktlēcas var nēsāt ilgāk, toties tādā gadījumā kontaktlēca satur procentuāli mazāk ūdeni, ko dažkārt var izjust kā sausuma sajūtu.
DIA – lēcas diametrs, kas norāda lēcas izmēru, cik lielu laukumu tā sedz no acs. Jo lielāks diametrs, jo lielāka būs kontaktlēca un nepieredzējušiem kontaktlēcu nēsātājiem varētu būt grūtāk to ielikt acīs.

14. Ar ko atšķiras hidrogēla kontaktlēcas no silikonhidrogēla lēcām?

Galvenā šo lēcu atšķirība – skābekļa caurlaidība un ūdens saturs.
Hidrogēla kontaktlēcas ir „vecās” paaudzes lēcas, kuru popularitāte mazinās jau kādu laiku. Ar šādām lēcām acīm skābekli nodod lēcās esošais ūdens. Tātad, jo lielāks ūdens saturs šajās lēcās, jo vairāk caurlaiž skābekli. Dažreiz lielāks ūdens saturs arī piešķir lielāku komfortu acīm. Lielāka ūdens satura lēcas ir ērtākas, bet arī ir mīkstākas un trauslākas. Tomēr skābekļa caurlaidība ir par mazu, lai tās varētu nēsāt visu diennakti. Šī iemesla dēļ šāda veida lēcas parasti drīkst nēsāt līdz 12 stundām diennaktī.
Silikonhidrogēla lēcas ir jaunākās paaudzes lēcas, kas skābekli caurlaiž vairāk nekā hidrogēla lēcas, līdz ar to šīs kontaktlēcas var nēsāt ilgāk līdz 16 stundām dienā un arī pagarinātā režīmā- arī pa nakti. Šajās lēcās galvenais skābekļa pārnesējs acij vairs nav ūdens, bet silikons. Tomēr, tiecoties pēc lielākas skābekļa caurlaidības, tiek mazināts ūdens saturs lēcā. Šīs lēcas ir cietākas nekā hidrogēla un tās ir ērti mācīties ielikt.

Silikonhidrogēla kontaktlēcas ar savām īpašībām ir pārākas par hidrogēla kontaktlēcām, bet ir cilvēki, kuri ir alerģiski pret silikona materiālu, tāpēc var nēsāt tikai hidrogēla lēcas.

15. Kas notiek, ja kontaktlēcas nēsā ilgāk par noteikto termiņu?

Uzreiz nekas nenotiek, tomēr regulāra lēcu pārnēsāšana atstāj ilgtermiņa sekas. Brīdī, kad jau ir vērojamas kontaktlēcu izraisītās komplikācijas, tad ir grūti atgriezties atpakaļ līmenī, kad kontaktlēcu nēsāšana ir patīkama – tas ir lēns atlabšanas process.
Ražotāja noteiktais kontaktlēcu lietošanas termiņš garantē to, ka šajā laika intervālā acis izskatīsies labi, jutīsies labi un redzēs labi. Tas ir galvenais priekšnoteikums ilglaicīgai kontaktlēcu nēsāšanai. Lietošanas termiņš – viens mēnesis – ir laika intervāls no brīža, kad tiek atvērts iepakojums līdz brīdim, kad aprit 30 dienas. Šo termiņu neietekmē kontaktlēcu valkāšanas biežums.
Kontaktlēcas mēneša laikā pamazām zaudē savas īpašības – gaisa caurlaidību, ūdens daudzumu, dzidrumu un tīrību.

Ja Tev ir vēl kāds neatbildēts jautājums, tad raksti to TE!
Uzdot Jautājumu